Montáž a demontáž drevených podláh, parkiet

Drevená podlaha je výrobok vyrobený z dreva, určený pre použitie ako podlahová krytina.

Drevo je častou voľbou pri výbere podlahových materiálov. Môžete sa stretnúť s rôznymi štýlmi, vzormi, druhmi ale aj v rôznych farbách.

Vlysové podlahy sú vyrobené z dosiek, ktoré sú frézované z jedného kusu dreva. Masívne podlahy sú stále bežné a populárne. Ich výhodou je, že majú silnejší povrch proti opotrebeniu a je možné ich viac krát brúsiť.  Stále existujú projekty a nie je to nič nezvyčajné, ako napríklad domácnosti v Novom Anglicku, vo východnej Kanade ale aj v Európe kde majú niekoľko sto rokov staré drevené podlahy a používajú ich dodnes.

Je ťažké porovnávať masívne drevené podlahy a rôzne veľkoplošné drevené podlahy vzhľadom na široké spektrum kvality v oboch kategóriách týchto produktov.

Masívne drevo má niektoré obmedzenia a je náchylnejšie na „škárovanie“ (nadmerný priestor medzi doskami), „korunovanie“ (konvexné zakrivenie hore, keď sa zvyšuje vlhkosť) atď.

Masívne drevo môže byť používané aj na podlahové sálavé vykurovanie. Je však nevyhnutné venovať navyše pozornosť na starostlivé plánovanie spojené s inštaláciou vykurovacieho systému s parketami ako je napr. obmedzovanie  teploty až 85˚ F (29 ˚ C), aby nedošlo k náhlym výkyvom teploty, s využitím termostatu na vykurovanie a monitorovanie vlhkostí

Drevená podlaha môže byť vyrobená s rôznymi inštalačnými systémami:

Pero a drážka: Jedna strana a jeden koniec dosky majú drážku a druhá strana a na konci majú pero.  Pero a drážka slúži na spájanie a vyrovnanie dosky a nie sú viditeľné. Aj keď parkety majú pero a drážku je možné montovať ich na podlahu lepením. Rovnako aj drevené veľkoplošné podlahy sa môžu montovať metódou celoplošného lepenia o podlahu. Vrstva lepidla je nanesená na podklad (betón, anhydrid, OSB dosky…) pomocou špachtle, ktorá sa podobá na takú aká sa používa na keramické dlaždice. Drevené diely sa potom položia na hornú časť lepidla s použitím gumeného kladivka. Často krát parkety ( drevená podlaha ) po nalepení o podlahu potrebujú na dokončenie prebrúsenie parketárskou brúskou, nakoľko parkety sú malé kusy dreva.

Plávajúce podlahy: Ide o inštaláciu drevenej podlahy spôsobom bez použitia lepidla, t.j. nejde o celoplošné lepenie. Drevená podlaha a jej jednotlivé lamely sú uzamknuté dohromady a nie sú teda prilepené, alebo priklincované o podklad. Tým sa stáva podlaha plávajúca nad podkladom. Takáto podlaha sa môže položiť už na existujúcu dlažbu alebo mramor a to bez rizika poškodenia podlahy.

„Click“, alebo systém Woodloc: Existuje celý rad patentovaných systémov „Click“, ktoré v súčasnosti existujú na trhu. Tieto click systémy sú buď „Unilin“ alebo „fiboloc“. Takáto podlaha je podobná systémom s pero a drážkou, ale namiesto montáže priamo do drážky, musí byť doska pri montáži šikmo, alebo „využitý“ click, aby pri zakrivení jazýček zapadol do modifikovanej drážky. Pri Inštalácii resp. montáži „click“ podlahy sa nepoužíva žiadne lepidlo, takže v prípade potreby výmena dosky je následne jednoduchšia.  Tento systém existuje nielen na upravených drevených podlahách, ale aj pre technický bambus a malé množstvo tvrdých podláh (napríklad „Parador Solido“). Tnto systém je určený na použitie pre plávajúce podlahy.

Renovujeme, s.r.o., 2021 © All Rights Reserved