Montáž parkiet | Parketové podlahy | Renovujeme, s.r.o.

Zostavili sme tohto definitívneho sprievodcu parketovou podlahou, kde sa môžete dozvedieť, čo presne to je.

Sprievodca montážou parketových podláh, slúži však na to, aby ste získali prehľad o postupe, ktorý vám pomôže rozhodnúť sa, či to urobíte sami.Viac informácií a ceny montáže drevených podláh nájdete tu.

chevron parkety
Tu v Renovujeme , s.r.o. sme veľkými fanúšikmi parketových podláh, najmä moderného vzoru rybej kosti. A možno by ste si mysleli, že z pohľadu na všetky parketové podlahy, ktoré sa objavujú na webových stránkach dizajnérskych časopisov alebo interiéroch, by bolo toho nájdené a inštalácia parketovej podlahy je relatívne jednoduchá? Keď však hľadáte parketové podlahy online, je celkom rýchlo zrejmé, že vaše možnosti, určite na Slovensku, sú v skutočnosti dosť obmedzené.

Takže ak máte srdce na mieste, zostavili sme tohto definitívneho sprievodcu parketovou podlahou, kde sa môžete dozvedieť, čo presne to je, rôzne druhy tradičných a súčasných parketových vzorov, tipy pre inštaláciu domácich majstrov, materiály a možnosti. k dispozícii od vlastných predajcov a komerčných predajní a tipov na čistenie a opravu parketových podláh po inštaláciu.
Aj keď ste posledným sudcom toho, aký štýl bude vo vašej domácnosti vyzerať najlepšie, tu sú najčastejšie rozdelené najpopulárnejšie vzory:Tradičné parkety: D'Aremberg, Monticello, Chantilly, Chantreuse, Soubise, Fountainbleu a Gaujacq

Súčasné parkety: rybie kosti (s jednoduchými, dvojitými a diagonálnymi variáciami), Chevron a Hexagon.
Na Slovensku je bohužiaľ vyrábaných veľmi málo štýlov parketových podláh, takže pri nakupovaní vo veľkých obchodoch na vylepšenie domácnosti sú vaše možnosti dosť obmedzené. Jeden alebo dva vzory nájdete zvyčajne v niekoľkých povrchových úpravách, od svetlých po tmavé.Najlepším zdrojom pre širšiu škálu parkiet sú špecializované predajne podláh v Európe, čo znamená, že ceny parketových podláh sú vyššie ako u väčšiny druhov drevených podláh.
vzor parkiet známy ako Monticello
Čo je parketová podlaha: jej pôvod
Tento typ podlahy, ktorý sa tiež nazýva parkety, pochádza z Francúzska na konci 16. storočia. Slovo znamená „malé uzavreté priestory“, ktoré sa vzťahujú na pravidelné geometrické vzory vykladaného dreva, ktoré tvoria parketové podlahy. Jeho popularita sa rýchlo rozšírila a drevené parketové podlahy sa stali voľbou pre mnohé z najlepších európskych domov.

Thomas Jefferson navštívil Francúzsko v roku 1760 a popularizované parkety v Spojených štátoch. Pre svoj zámok vo Virgínii si vybral vzor parkiet známy ako Monticello („malá hora“) a bol tak nadšený z podlahy, pomenoval ju po ňom.
Parkety vzor rybyna
Pri nákupe parketových drevených parkiet nájdete dva typy
Masívne parkety majú masívne drevo zhora nadol. Je to ekvivalent masívnych drevených podláh. Podlahy parketovej dýhy sa vyrábajú vrstvou parkiet nad pripojeným podkladom. Je to ekvivalent umelej podlahy z tvrdého dreva.

V minulosti boli parkety tradičným spôsobom podláh. Parkety s veľkými štvorcami a pravými uhlami sa používajú, keď majitelia domov požadujú tradičný vzhľad.Podlahy s menšími štvorcami alebo obdĺžnikmi a nepravidelnými uhlami sa krásne zmestia do súčasných vzorov, aj keď štýl, akým je napríklad rybia kosť, je stovky rokov starý.

Montáž parketových podláh

Toto je krok za krokom sprievodca inštaláciou parketových podláh, slúži však na to, aby ste získali prehľad o postupe, ktorý vám pomôže rozhodnúť sa, či to urobíte sami. Projekt pre domácich majstrov vhodný pre tých, ktorí majú skúsenosti s podobnými projektmi. Viac informácií a ceny montáže drevených podláh nájdete tu.

Príprava podkladu: Na podlahu, ktorá vyzerá a funguje tak, ako by mala, je nevyhnutné správne pripraviť podklad. Venujte pozornú pozornosť týmto požiadavkám a budete úspešní:

 • Vhodné: Ak podklad nie je v dobrom stave, vymeňte diely, ktoré sú viditeľne zdeformované alebo zhnité. Zakryte ju OSB doskou priskrutkovanou k podkladu a zanechajte malé dilatačné medzery. Prejdite sa po podlahe a nájdite voľné alebo pľuzgierové miesta a pevne ich priskrutkujte.
 • Čistenie: Odstráňte vyčnelky, vosk, zvyšky, olej a lepidlá.
 • Úroveň: Podlaha musí byť v rozmedzí maximálne 4mm na 2 mb. Vyčistite vysoké vystupky a nízke miesta vyplňte vyrovnávacou hmotou alebo latexovou náplasťou.
 • Suchý: Použite spoľahlivý merač vlhkosti, aby ste sa uistili, že podklad spĺňa požiadavky podlahy na prijateľnú vlhkosť.
 • Parkety na betónovou podlahou: Väčšina parketových podláh môže byť prilepená k betónu - uistite sa, že sú v špecifikáciách výrobcu. Betón penetrujte produktom, ktorý je možné použiť v spojení s lepidlom, ktoré chcete použiť.

  Podlaha na drevenom podklade: Ako bolo uvedené, uistite sa, že je podklad pevne utiahnutý. Odstráňte všetky lepené drevené podlahové krytiny, lepidlo zbrúste a nové parkety nainštalujte priamo do podkladu. Existujúce drevené podlahy s doskami širšími ako 12cm ”by mali byť pokryté OSB alebo preglejkovou podložkou.

  Podlahy sálavým vykurovaním - podlahové kúrenie : Pred inštaláciou podlahy by mal byť vykurovací systém v prevádzke niekoľko dní a pred inštaláciou by sa mal vypnúť na niekoľko hodín. Uistite sa, že je systém navrhnutý a nastavený na použitie pod drevenú podlahu, či je pravdepodobné, že dôjde k prehriatiu dreva.

  Inštalácia parketovej podlahy: : Tieto kroky zaistia prácu, ktorú ste hrdí volať svojou vlastnou:

 • Použite kriedovú čiaru na rozdelenie hlavnej časti miestnosti na štyri kvadranty.
 • Pracujte naraz v jednom kvadrante
 • Podlahu parkiet položte suchým spôsobom, aby ste sa ubezpečili, že parkety na okraji miestnosti budú na všetkých stranách miestnosti rezané na rovnakú šírku.
 • Na aplikáciu lepidla použite ryhovanú stierku a pokrývajte iba oblasť, na ktorú môžete aplikovať podlahu za 60 minút.
 • Počas každého kroku inštalácie starostlivo dodržiavajte pokyny výrobcu.
 • Pri ukladaní každej parkety (nazývanej tiež vlys) ju mierne premiestnite dozadu a dopredu, aby sa zaistila dobrá priľnavosť pred jej trvalým zarovnaním.
 • Prvý rad parkiet môže byť dočasne upevnený na mieste s dokončovacími klincami na okrajoch
 • Pracujte skôr z prednéj časti podlahy ako z vrchu parkiet, ktoré ste už prilepili
 • Nechajte na stenách 12mm medzeru na diletáciu - medzera bude zakrytá lištamy
 • Parkety nie sú dokončené, lepidlo bude schnuť 36 hodín pred brúsenim alebo lakovaním
 • Ako opraviť a renovovať parketové podlahy

  Ak potrebujete údržbu parkiet, tieto tipy vám pomôžu.Alebo zavolajte nám. Cenník renovácie podláh

  Poškodené parkety a lepidlo z podkladu úplne odstráňte. Naneste nové lepidlo a opatrne položte novú parketovú dlaždicu alebo modul. Prebytočné lepidlo okamžite utrite. Dúfajme, že z práce vám zostali ďalšie parkety. Ak nie, kontaktujte svojho predajcu a získajte viac.

  Ak je podlaha vo forme blokov,mozaiková a podobne, odstráňte poškodený blok a odneste ho do obchodu s podlahou, aby ste našli presny kus pre drevený blok a povrchovú úpravu. Nový blok nabrúste, ak je to potrebné, aby bol hladký, ale vložte ho do medzery. Ak je rovnaká výška ako okolitá podlaha, pred inštaláciou ju nalakujte. Pred inštaláciou nového bloku počkajte 24 hodín, ako je uvedené vyššie.

  Ak sa nový blok prilepí nad okolitú podlahu, najlepšou možnosťou je nainštalovať blok a potom ho pomocou brúsky vybrúsiť tak, aby zodpovedala výške okolitých blokov. Ak proces odstráni povrchovú úpravu okolitých kúskov dreva, musíte ich tiež opraviť.

  Veľkoplošné parkety - podlahy,ktoré parkety nie sú ale iba dyha - je možné opraviť. Uprednostňuje sa jemné brúsenie pomocou pásovej brúsky.

  Ako už bolo spomenuté, nájdenie zdrojov parkiet na Slovensku si vyžaduje trochu detektívnej práce.