Pokyny na údržbu a čistenie podlahy

Pokyny na údržbu a čistenie podlahy
3
Máj
2019
Pridané od: Admin 20 Komentáre

Pokyny na údržbu a čistenie podlahy

Ochrana konečného náteru pred poškriabaním:

Podlahu používajte veľmi opatrne prvé dva týždne po lakovaní. Na vstupy vložte dobré rohože, ktoré zabraňujú vstupu piesku na parketové podlahy. Počas počiatočného obdobia, po inštalácii podlahy, sa vyhnite umiestneniu kobercov alebo iných krytín na časti podlahy, aby ste zabránili rozdielom v oxidácii a zmene farby dreva. Nábytok umiestnite opatrne sedem dní po lakovaní (nesmiete ho ťahať, ale zdvíhať a premiestňovať), podlahové krytiny položte po mesiaci. Odporúčame vám pripevniť ochranné podložky k nohám kresiel, stolov a predmetov, ktoré sa pohybujú, a používať vhodné podložky pre invalidné vozíky (špeciálne kolieska z mäkkej gumy). Prvý mesiac sa neodporúča čistenie vodou a čistiacimi prostriedkami, počas tohto obdobia sa neodporúča chodiť na vysokom podpätku po lakovanej podlahe. Čistenie podláh začnite štyri týždne po lakovaní. Parkety čistite pomocou vysávača (čistiaci nástavec nesmie byť na spodnej strane drsný) alebo mäkkou handrou. Ak rozlejete vodu alebo inú tekutinu, okamžite ju utrite. Škvrny kávy, červeného vína alebo kečupu okamžite utrite, aby ste predišli trvalým účinkom. Ak sú podlahy veľmi znečistené, musíte ich vyčistiť ručne handrou. Nepoužívajte vlhkú handričku, z ktorej kvapká voda, môže dôjsť k poškodeniu parkiet (opuch parkiet).

Neodporúčame trieť podlahy hrubými kefami alebo ich čistiť silnými a drsnými čistiacimi prostriedkami (môžu poškodiť lak, vlhkosť a prach, zasa môže preniknúť do dreva).

Životnosť laku môžete predĺžiť, ak ho občas potiahnete vodnou emulziou vosku alebo podobného výrobku na ošetrovanie parkiet. V miestnostiach, kde vždy chodíte po rovnakom úzkom páse (chodby, schody) a v miestnostiach, kde chodíte v špinavých a mokrých topánkach, odporúčame používať vhodné koberce. Koberce by sa mali občas odstraňovať alebo zosúladiť so skutočnosťou, že podlahová krytina bude v priebehu času jasnejšia ako zvyšok podlahovej krytiny. Konkrétne, pod vplyvom ultrafialového svetla drevo mení farbu. Pri podlahovom vykurovaní je dôležité, aký druh podlahy je nainštalovaný a do akej miery sa dodržiavajú pokyny na postupné zvyšovanie teploty v miestnosti.

Teplota miestnosti sa musí udržiavať medzi 18 a 22 ° C.

Relatívna vlhkosť miestnosti sa musí udržiavať medzi 45% a 60%. Počas zimy, tj. počas vykurovacieho obdobia sa musí regulovať relatívna vlhkosť miestnosti a v prípade potreby sa musia zvlhčovače vzduchu používať na udržanie požadovaného stupňa relatívnej vlhkosti. Vyvarujte sa priamemu vystaveniu parketovej podlahy slnečnému žiareniu. Na vysávanie použite vysávače alebo špeciálne handry, ktoré priťahujú prach. Podlahu udržiavajte suchou alebo dobre odvodnenou handrou a vhodnými prostriedkami. Výber produktov na čistenie a údržbu parkiet závisí od typu povrchovej úpravy parkiet. Musíte si uvedomiť, že malým prasklinám sa nedá úplne vyhnúť, aj keď ste postupovali podľa všetkých pokynov, pretože drevo je živý a prírodný materiál, ktorý nikdy nemôžete úplne zvládnuť.

Pred inštaláciou parketovej podlahy

Podlaha by mala byť najmenej 15 dní v miestnosti pred inštaláciou na aklimatizáciu.

Pred inštaláciou sa kladie na betón, ktorý musí byť rovny, suchy (maximálna vlhkosť 2%) a napusteny vhodným základným náterom.

Lepené parkety by sa mali pred brúsením nechať určitý čas stáť v závislosti od typu lepidla. Po obrúsení sú parkety leštené.

Parkety môžu byť renovované procesom hobblingu, tj odstránením starého náteru 1 - 2 mm laku a novým lakom.

Ak sa rozhodnete pre iný vzhľad parkiet, môžete zmeniť farbu pomocou morenia.