Ako nainštalovať parketové podlahy

Ako nainštalovať parketové podlahy
3
Máj
2019
Pridané od: Admin 20 Komentáre

Ako nainštalovať parketové podlahy

Aký druh parkiet si vybrať:

Parketové podlahy sú obľúbenou voľbou v bytovej technike. Väčšina podláh z tvrdého dreva je lacnejšia ako podlahy z tvrdého dreva vyrobené na mieru. Parketové podlahy sú k dispozícii v rôznych farbách a odtieňoch. Vysoko kvalitné parkety je možné formovať do rôznych mozaík.

Pri kúpe podlahy musíte najskôr rozhodnúť, či si chcete najať profesionála na inštaláciu podlahy alebo na inštaláciu podlahy sami. Ak inštalujete parkety v miestnostiach so zvýšenou premávkou, napríklad v kuchyni alebo ak chcete z parketovej podlahy vytvoriť originálnu mozaiku, je lepšie na inštaláciu parketovej podlahy najať odborníka. Ak inštalujete podlahu sami, určte presnú cenu, aby mohli vedieť, koľko vás bude stáť v rôznych fázach.

Parketove vlysy (pepitta) vzor
Parketove vlysy (pepitta) vzor z tmavších a svetlejších farieb

V obývacej izbe používajte tmavšie farby. Môžete tiež zmiešať dva typy balíkov a získať tak pestrý (pepitta) vzor z tmavších a svetlejších farieb. Nezabudnite na okraje, nainštalujte okrajové lišty, ktoré zodpovedajú vzoru alebo mozaike, ktorú vytvárate. Vypočítajte si, koľko podlahy potrebujete. Môžete skončiť, že vám dôjdu parketové podlahy a obchod, ktorý ste kúpili, už nie je na sklade v tomto type alebo sérii. Je veľmi dôležité, aby ste mali parkety v rovnakej sérii.

Drevo je prírodný materiál, v ktorom je veľa rôznych vzorov. Samozrejme si môžete kúpiť rovnaký typ parketových podláh, ale vzor na ňom sa takmer nezhoduje so vzorom, ktorý ste si už kúpili.

Odhadnite, koľko z miestnosti, ktorú inštalujete, bude používať. Pre rušné miestnosti, ako je kuchyňa, zvoľte svetlejšie odtiene masívnych drevených podláh s dobrým náterom. Vyberte si odtieň podlahy, ktorý sa hodí k inému nábytku v miestnosti. Zvážte inštaláciu dizajnérskych parkiet, dizajnéri pre vás môžu navrhnúť krásne mozaiky a majú skúsenosti s dizajnom interiéru.

Pred inštaláciou parkiet skontrolujte kvalitu dreva, z ktorého sú vyrobené. Pred inštaláciou tiež skontrolujte každý kus parketovej podlahy a uistite sa, že k sebe navzájom priliehajú dokonale a bez medzier.

Pred začatím inštalácie podlahy musíte vykonať určité prípravy, aby všetko fungovalo hladko a bez problémov. Je dobré najskôr parkety vybaliť a nechať ich niekoľko tyždňou odpočívať.

Toto časové obdobie postačuje na to, aby sa podlaha rozšírila a aklimatizovala na úroveň vlhkosti v miestnosti, v ktorej ich umiestnime. Príprava podlahy týmto spôsobom je veľmi dôležitá pre profesionálnu a kvalitnú inštaláciu.

Začnite inštaláciu umiestnením jednej rady parkiet bez lepidla pozdĺž najdlhšej steny približne 12,5 milimetra od steny. Táto vzdialenosť medzi stenou a prvou radou parketovej podlahy slúži ako priestor na rozšírenie a úpravu parketovej podlahy. Tento priestor je následne vyplnený korkovými pásikmi, ktoré sa neskôr skryjú pomocou lišty. Poznačte si polohu na každej strane a nechajte 12,5 milimetrov a v prípade potreby polohu upravte, aby ste zabránili rezaniu komplikovaných častí a ich pridávaniu na oba konce.

inštalacia parketovych vlysov

Pred inštaláciou parketovej podlahy

Podlaha by mala byť najmenej 15 dní v miestnosti pred inštaláciou na aklimatizáciu.

Pred inštaláciou sa kladie na betón, ktorý musí byť rovny, suchy (maximálna vlhkosť 2%) a napusteny vhodným základným náterom.

Lepené parkety by sa mali pred brúsením nechať určitý čas stáť v závislosti od typu lepidla. Po obrúsení sú parkety leštené.

Parkety môžu byť renovované procesom hobblingu, tj odstránením starého náteru 1 - 2 mm laku a novým lakom.

Ak sa rozhodnete pre iný vzhľad parkiet, môžete zmeniť farbu pomocou morenia.